Wybielanie zębów

Od dawien dawna ludzie pragnęli mieć jaśniejsze zęby. W starożytnym Rzymie elegantki wybielały sobie zęby....ludzkim moczem ito nie byle jaki m. Uważano, że najlepszym do tego celu był mocz portugalski. Już wtedy wiedziano, że poprawa stanu estetycznego uzębienia może wpłynąć na psychikę, może poprawić samopoczucie. Szczery iszeroki uśmiech jest do dziś marzeniem wielu z nas.

Wybielanie zębów,jako dział stomatologii,znane jest od końca XIX wieku. Obecnie dysponujemy szeroką wiedzą opartą na wielu eksperymentach i badaniach. Pochodzi ona głównie z U.S.A„ z kraju, z którego większość metod wybielania bierze swój rodowód. Około 92% stomatologów amerykańskich w swojej codziennej praktyce stosuje wybielanie zębów.Stwierdzono, że najbezpieczniejszą idająca najlepsze efekty jest metoda wybielania nakładkowego.

Czytaj więcej: Wybielanie zębów

Profilaktyka

Dlaczego profilaktyka?
Twoje zęby powinny Ci służyć przez całe życie! Regularne zabiegi profilaktyczne mogą pomóc Ci w utrzymaniu zdrowych zębów przez długielata
Twój lekarz stomatolog zaleca wizyty kontrolne zależnie od stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta. Wizyty te są ważne z wielu względów.

Próchnka zębów.
Wczesne wykrycie próchnicy pozwala na wczesne leczenie zęba nie pozwalające na dalsze niszczenia tkanki. Wczesne wykrycie próchnicy jest możliwe poprzez dokładny przegląd jamy ustnej iwykonanie zdjęcia rentgenowskiego, jeżel izaistnieje jego konieczność.

Czytaj więcej: Profilaktyka

Periodontopatia

Co to jest choroba przyzebia?

Choroba periodontologiczna, inaczej choroba przyzębia dotyczy tkanek otaczających ichroniących ząb.
Do tkanek tych zaliczamy kość wyrostka zębodołowego otaczającą korzenie idziąsło otaczające zęby i pokrywające kość. Choroby przyzębia mogą dotknąć wszystkie grupy wiekowe. Jednak najczęściej są przyczyną utraty zębów
po 35 roku życia.

W zdrowej jami e ustnej kość wyrostka zębodołowego mocno otacza zęby iutrzymuje je w odpowiedniej pozycji. Dziąsło jest twarde, różowe, ściśle przylega do kości, zgłębni kowanie nie wywołuje krwawienia.
Otacza szyjkę niczym „kołnierz" i tworzy szczelinę dziąsłową, której normalna głębokość wynosi od 0,5 do 2,5 mm.

Czytaj więcej: Periodontopatia

Lęk przed dentystą

Lęki dzieci przed wizytą u stomatologa są normalną reakcją na nową sytuację, nieznane osoby oraz narzędzia wywołujące uczucie zagrożeni a. Małe dzieci należy zatem przygotować do takiej wizyty.
Pierwsze spotkanie ze stomatologiem powinno posłużyć zapoznani u się dziecka z jego pracą i gabinetem.
Powinno odbywać się u boku matki, nie tylko po to, by czuło się ono  bezpiecznie, ale by zebrać wywiad iustalić plan leczenia. Dziecko powinno poznać sprzęt iwszystkie narzędzia, które mogą być użyte w trakcie wizyt, a także po raz pierwszy, próbnie usiąść na fotelu stomatologicznym. Ponadto należy dziecku omówić przebieg leczenia oraz wytłumaczyć jakie odczucia mogą temu towarzyszyć, np. znieczulenie jest niezbędne by nic nie bolało - to tak jak
ukąszenie komara, a późniejszej fazie przemarsz mrówek; wiercenie to odkurzanie; wypełnianie to prawie jak zabawa w plastelinę; usunięcie zęba to sprzątanie „małych kawałeczków",  itp.

Czytaj więcej: Lęk przed dentystą

Alfadental współpracuje z profesjonalnymi rehabilitantami Krakowskiej Fabryki Zdrowia:

 • terapia manualna
 • przygotowanie treningu domowego
 • leczenie mięśniowo-powięziowe
 • leczenie punktów spustowych
 • fizykoterapia ( głęboka oscylacja, elektroterapia )
 • leczenie zwiększonej ruchomości i niestabilności SSŻ
 • leczenie ograniczenia ruchomości i zablokowań stawowych
 • leczenie trzasków, przeskoków i chrupań stawowych
 • przywracanie fizjologicznego zakresu ruchu żuchwy
 • terapia krążka stawowego
 • masaż relaksacyjny twarzy i żwaczy
 • przywracanie równowagi mięśniowej
 • przywracanie fizjologicznej biomechaniki stawu ( usuwanie zbaczania żuchwy)
 • terapia więzadeł i torebki stawowej
 • rehabilitacja traumatologiczna ( pourazowa )
 • rehabilitacja SSŻ stawów s-ż w neurologi ( np. po udarze)
 • rehabilitacja po operacyjna
 • wspomaganie leczenia bruksizmu
 • terapia bólu głowy i migren
   

Leczenie kanałowe

Kilka informacj i ogólnych:
Przed laty chory lub zniszczony ząb był usuwany.Współczesne techniki stomatologiczne pozwalają na uratowanie zębów nawet bardzo silnie zniszczonych. Najbardziej powszechną metodą jest leczenie kanałowe określane w terminologii stomatologicznej leczeniem endodontycznym.

Czytaj więcej: Leczenie kanałowe

Jak dbać o zęby ?

Już za kilka dni nasze dzieci wrócą do ławek szkolnych. Każde z nich będzie chciało wyglądać jak najlepiej. Dbając o nowe plecaki,odzież, książki,warto również pomyśleć o czymś bardzo ważnym - o uśmiechu naszego dziecka. Badania dowiodły, że u nowo poznanej osoby właśnie uśmiech zauważany jest jako pierwszy. Zdrowy uśmiech w znaczący sposób wpływa na poczucie własnej wartości - cechę tak cenioną we współczesnym świecie, a zdrowy uśmiech to zdrowe zęby.

Czytaj więcej: Jak dbać o zęby ?

Halitosis - nieprzyjemny zapach z ust

Używanie odświeżających  pastylek czy gum do żucia, tak często reklamowanych w prasie, radiu i telewizji, nie zawsze pomaga w zwalczeniu nieświeżego oddechu. Istnieje bowiem pewna grupa osób, u której pomimo idealnej higieny zębów występuje nieprzyjemny zapach z ust. Objaw ten fachowo nazywa się halitosis, „bad breath" lub też fetor  ex ore. Część  z  tych  osób  nie jest  świadoma  swojego  nieświeżego  oddechu,  część  jest  świadoma,  lecz wstydząc  się swojej dolegliwości  nie  szuka  pomocy  u lekarza.  Pozostałe  osoby  odczuwając  przykry  zapach  udają się  do lekarza,  jednak
istniejący stan nie zostaje potwierdzony badaniem klinicznym. Przyczyna halitosis najczęściej dotyczy samej jamy ustnej, a rzadziej problemów otolaryngologicznych czy chorób ogólnych.

Czytaj więcej: Halitosis - nieprzyjemny zapach z ust